Pogromcy duchów Dziedzictwo z 2021 roku. Stary film w odmłodzonej oprawie.

pogromcy duchow recenzja

O czym są Pogromcy duchów?

Historia tego filmu sięga 1984 roku kiedy to do kin weszła pierwsza jego część. Nowy Jork zaczęły wtedy nękać najróżniejsze duchy, pół-bogowie oraz bóstwo dawno zapomnianych religii. Do walki z nimi stanęła grupa zakręconych naukowców biegających po mieście z nielicencjonowanymi akceleratorami jądrowymi na plecach. Historia tamta doczekała się w międzyczasie sequela, kreskówki oraz przeróbki. Pogromcy duchów Dziedzictwo jest kontynuacją pierwowzoru w świecie, w którym młode pokolenie zapomniało o pogromcach.

Historia opisana w Dziedzictwie zaczyna się niepozornie. Samotna matka borykająca się z problemami finansowymi wyjeżdża z dwójką dzieci z dużego miasta na kraniec cywilizacji gdzie odziedziczyła starą farmę. Nie mając innego wyjścia cała trójka próbuje znaleźć tam miejsce dla siebie. Nawiązują nowe znajomości, poznają historię kryjącą się za farmą oraz pobliskim miasteczkiem i zaczynają zauważać dziwne rzeczy, które dzieją się wokół nich.

Aktorzy

Wśród młodych aktorów znajdziemy tu Mckenna Grace wcielająca się w rolę Phoebe, można było wcześniej zobaczyć w Kapitan Marvel czy Annabelle wraca do domu. Jej brata Trevora gra Finn Wolfhard znany głównie serialu  Stranger Things oraz horroru To. Towarzyszą im Celeste O’Connor jako Lucky oraz Logan Kim jako Podcast.

Starsze pokolenie reprezentowane jest tu przez Carrie Coon, która wcieliła się w postać Callie, matki głównych bohaterów. Ważną rolę ma tu również Paul Rudd (znany z roli Ant-Mana). Jako Pan Grooberson, nauczyciel w okolicznej szkole, wprowadza młodych bohaterom historię pogromców z 1984 roku.

Oczywiście mamy tu również wielki powrót bohaterów z pierwszego filmu. Bardzo dobrze wpisują się oni w całą historię pokazując, że jest to rzeczywista kontynuacja, a nie kolejna przeróbka znanej historii. Co najciekawsze dzięki efektom specjalnym wraca tu również Doktor Egon Spengler, którego w pierwowzorze grał nieżyjący już Harold Ramis. Jego postać mimo, że niemal niedostrzegalna mocno napędza całą historię od pierwszych minut filmu.

Oprawa filmu

Pogromcy duchów Dziedzictwo wizualnie jest dobrze nakręconym filmem. Dynamiczność ujęć jest dobrze zrealizowana, dobór lokalizacji ciekawie pokazuje małomiasteczkowy charakter historii, a rozpadający się dom na wsi lub stara kopalnia dobrze tworzą atmosferę komedii przygodowej z nutą horroru.

Patrząc na efekty komputerowe można zobaczyć jak bardzo technologia poszła do przodu od czasu pierwszego filmu o pogromcach. Wracają tu stwory, które widzieliśmy w starszych filmach. Kiedyś duchy i inne tałatajstwo z zaświatów robione było przez kukły i technologię poklatkową dzisiaj wyraźnie nabierają „życia” dzięki CGI.

Recenzja filmu Pogromcy duchów Dziedzictwo

Film ten jest co prawda odgrzewanym kotletem z przed lat jednak jest to mimo wszystko dobry kotlet zrobionym z pomysłem i ciekawie wpisuje się w całą historię o Pogromcach. Wykorzystanie młodych aktorów wyraźnie pokazuje jaka jest grupa docelowa tej produkcji. Stara historia jest czymś nowym dla obecnego młodego pokolenia, które mogło nawet nie słyszeć o filmie z 1984 roku. Wprowadzenie starszych bohaterów drugoplanowych ciekawie zapełnia przepaść czasową w historii, a jednocześnie pozwala szybko przedstawić nieświadomym widzom o co chodzi w całej historii.

Film jest ciekawą komedią przygodową z nutą horroru i śmiało można uznać, że trzyma poziom. Co jakiś czas pojawiają się tu nawiązania do Pogromców duchów z przed lat tak więc osoby znające pierwsze filmy powinny znaleźć znajome akcenty. Jeśli chodzi o ocenę to umieścił bym go między pierwszą i drugą częścią. Na pewno warto go obejrzeć jeśli nie w kinie to na małym ekranie.

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.