Najlepsze filmy azjatyckie

najlepsze filmy azjatyckieW kinach od wielu lat dominują amerykańskie produkcje. Filmy rodem z Hollywood mają największy wpływ na kulturę masową oraz wyobraźnię ludzi na całym świecie. Nawet średnio zaangażowany kinoman musi się jednak zgodzić, że największym studiom filmowym kończą się dobre pomysły, czego dowodem są coraz liczniejsze sequele, adaptacje, remake’i itd. Osoby spragnione powiewu świeżego powietrza powinny zwrócić się ku Azji, gdzie od wielu już lat powstają dzieła wybitne.

Najlepsze filmy azjatyckie – poniższa lista jest sporządzona na bazie subiektywnej opinii oraz zaprezentowana w losowej kolejności, proszę więc się tym nie sugerować, a po prostu dać każdej opisanej propozycji szansę. Kino azjatyckie jest idealne, jeśli potrzebny nam dobry film na wieczór.

Grobowiec świetlików

Filmów ukazujących dramat II wojny światowej powstałe całe mnóstwo, ale niewiele z nich chwyta za serce tak bardzo jak ,,Grobowiec świetlików”. W tym animowanym filmie poznajemy losy młodego chłopaka oraz jego kilkuletniej siostry, którzy ciężko doświadczyli koszmaru wojny. Akurat Polaków nie trzeba uświadamiać w takich sprawach, ale mimo wszystko ,,Grobowiec świetlików” to pozycja wyjątkowa, udowadniająca m.in. jak poważną formą artystyczną może być film animowany. Obraz wyreżyserowany przez Isao Takahata bez wahania zaliczyłbym do pozycji obowiązkowych dla każdego ambitnego kinomana.

Once Upon a Time in High School

Bardzo interesujący film z wielu względów. Przede wszystkim, wzbudzające sympatię postaci, mające rozmaite rozterki typowe dla młodzieży, widz może obserwować jak z czasem radzą sobie bohaterowie i jakim zmianom ulegają. Film jest również świetną okazją by zobaczyć z bliska nieznaną nam kulturę oraz system edukacji o niesamowitym rygorze i surowości, który dla polskiego widza może wydać się czymś kosmicznym. Poruszone są tu różne tematy: przemoc w szkole, dylematy miłosne, jak radzić sobie w życiu – wg mnie bardzo wartościowy tytuł.

Infernal Affairs

Podobał Ci się film ,,Infiltracja” z Leanardo Di Caprio oraz Mattem Deamonem? Jeśli tak, to ,,Infernal Affairs” również powinien przypaść Ci do gustu, szczególnie zważywszy na fakt, że stanowi on pierwowzór dla amerykańskiej produkcji. Film ten doczekał się miana pozycji kultowej, i to nie tylko, jeśli chodzi o kino azjatyckie czy stricte kino policyjne.

Oldboy

Film, który także może pochwalić się amerykańskim remake’m (z Joshem Brolinem w głównej roli). Szczerze mówiąc, niektóre odpowiedniki rodem z Hollywood podobają mi się bardziej niż azjatyckie inspiracje, jest tak np. w przypadku filmu ,,The Ring”. Nie mniej, w przypadku ,,Oldboya” jest odwrotnie, m.in. za sprawą genialnej kreacji Choi Min-sika – południowokoreańskiego aktora, który jest wystarczającym powodem by obejrzeć film (polecam także ,, Sympathy for Lady Vengeance” oraz szokujący kryminał ,,Ujrzałem diabła”, kino koreańskie w najlepszej postaci) oraz całą trylogię zemsty – trzy filmy, traktujące właśnie o tym motywie autorstwa Chan-wook Parka.

My Sassy Girl

Komedia romantyczna z 2001 roku, która, choć nie jestem fanem tego gatunku filmowego, z miejsca mnie oczarowała. Może, gdybym obejrzał ten film dopiero teraz, to szybko bym o nim zapomniał lub uznał za banalny, ale stało się inaczej i darzę go szczególnym sentymentem. Historia dwójki młodych bohaterów przedstawionych w filmie jest okraszona masą zabawnych scen oraz bardzo dobrą ścieżką dźwiękową, a finalnie okazuje się bardziej złożona niż się zdawało, co dodaje filmowi niespodziewanej głębi. Co ciekawe, ten film również doczekał się amerykańskiej wersji, ale obejrzenie go zbyłem wzruszeniem ramion, wydał mi się po prostu bardzo przeciętny, zupełnie bez klimatu porównywalnego z oryginałem, który prezentuje to co mają do zaoferowania najlepsze filmy koreańskie.

Memories of murder

,,Memories of murder” znany na polskim rynku pod tytułem ,,Zagadka zbrodni” to kryminał, opowiadający o śledztwie policjanta z Seulu wysłanego na prowincję by wyjaśnić serię morderstw młodych kobiet. Być może niektórych może troszkę irytować pewna ekspresywność czy histeryczność w zachowaniu bohaterów (dziecinne pokrzykiwanie i kuksańce na komisariacie czy w trakcie przesłuchania), ale nie zmienia to całości obrazu, który jest po prostu bardzo ciekawym i wciągającym kryminałem. Szczególnie na polu ukazania relacji między policjantami oraz toku postępowania z perspektywy policji oraz jak może się odnaleźć w tym prawdziwie zaangażowany funkcjonariusz z zewnątrz.

Handphone

Odnoszący sukcesy menedżer pewnego dnia gubi komórkę. Niefortunnie, w telefonie znajduje się dowód jego zdrady, a człowiek, do którego trafia komórka zaczyna szantażować nieszczęśnika. Zaczyna się tajemnicza gra, której stawką jest kariera oraz małżeństwo głównego bohatera. Film staje się szczególnie intrygujący, gdy odkrywamy osobę szantażysty. Niestety, byłem rozczarowany finałem historii, nie mniej polecam ten film z racji na ciekawy pomysł.

The Man From Nowhere

Film akcji z 2010 roku z niezbyt wyszukaną fabułą, ale zapewniającym kawał solidnych emocji. Do dziwnego samotnika prowadzącego lombard zagląda mała dziewczynka mieszkająca nieopodal i szybko zaprzyjaźnia się z mrukliwym właścicielem. Gdy jej matka wpada w poważne tarapaty, które kończą się porwaniem dziewczynki, akcja się zagęszcza i do akcji wkracza wspomniany mężczyzna, okazujący się nie byle kim. Brzmi jak prosty, ale efektowny przepis na dawkę bijatyk i pościgów, co zawsze imponuje, jeśli idzie o filmy koreańskie, jak dla mnie warto!

Facebook Comments Box

One thought on “Najlepsze filmy azjatyckie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.