Najciekawsze filmy z wątkiem autyzmu

terapia autyzmuZaburzenia rozwoju ze spektrum autyzmu to typ dolegliwości, który staje się udziałem coraz większej liczby osób. Traktowanie tego tylko jako formy upośledzenia stanowi krzywdzące uproszczenie, ponieważ autyzm kryje w sobie wiele intrygujących tajemnic i nawet dla specjalistów okazuje się pełen niespodzianek. Świetnie ilustruje to kilka nieprzeciętnych filmów, które na różny sposób podejmują ten temat, zachęcam do przyjrzenia się temu ciekawemu zestawieniu.

Autyzm to fascynujący temat na film. Sądzę, że zgodzą się z tym nie tylko rodziny osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ale również każdy, kto ma szeroko otwarte horyzonty i jest wrażliwy na emocje innych. Poniższe zestawienie filmów jest niewątpliwie bardzo nietypowe, ale myślę, że przez to tylko bardziej atrakcyjne. Z filmów nieopisanych dokładniej poniżej, polecam zwrócić jeszcze uwagę na: ,,Kod Merkury„, ,,Co gryzie Gilbera Grape’a” czy ,,Adam” i ,,Zaklęte serca„, to niewątpliwie bardzo ciekawe propozycje dla takiego zestawienia pt. autyzm film.

Mary i Max

,,Mary i Max” jest australijskim filmem z 2009 roku – to bardzo oryginalnie zrealizowany film animowany, który stanowi studium zespołu Aspergera jaki ma jeden z tytułowych bohaterów. Choć nie mówi się wprost o tym zaburzeniu, poprzez pomysłowe wizualizacje oraz niecodzienną relację Maxa z dziewczynką o imieniu Mary odbiorca może lepiej zrozumieć na czym polega zespół Aspergera film, a przy okazji, obejrzeć interesującą i chwytającą za serce historię. Zdecydowanie polecam, sądzę, że film ten w kreatywny sposób ilustruje sposób postrzegania rzeczywistości przez osoby z zespołem Aspergera, aczkolwiek nie pokazuje niesamowitego potencjału i możliwości, jakie drzemią w takich osobach, tego mi akurat brakowało.

Temple Grandin

,,Temple Granding” to biograficzny film fabularny, który opowiada nam niezwykle barwną i ujmującą historię Temple Grandin, młodej dziewczyny z autyzmem, która uparcie idzie naprzód przez życie i realizuje swoją wyjątkową pasję. Co ważne – film jest oparty na faktach, a w Internecie łatwo znaleźć liczne wywiady i relacje ze spotkań z prawdziwą, starszą już Temple Grandin. Film bardzo dobrze pokazuje trudności z jakimi musza borykać się osoby z autyzmem (np. wrażliwość na różne bodźce) i z drugiej stronie idealnie pokazuje jak nieprzeciętny potencjał drzemie w takich osobach, szczególnie jeśli doświadczają korzyści, jakie niesie ze sobą terapia autyzmu, edukacja otoczenia i rozwijanie umiejętności społecznych. Ten tytuł zasługuje na uwagę także ze względu na świetną rolę Claire Danes jako Temple Granding (znana np. z roli Julii w ,,Romeo i Julia” i z Leonardo Di Caprio oraz świetnym serialu ,,Homeland”).

Rain Man

Absolutny klasyk, jeśli chodzi o filmy o autyzmie (i to bardzo kasowy, zarobił bowiem ponad 350 mln $). W moim odczuciu jest to jeden z lepszych filmów, w których występuje Tom Cruise, aczkolwiek główną robotę robi tu zdecydowanie Dustin Hoffmann w roli mężczyzny z autyzmem, który przez całe życie był ukrywany przed bratem (w zasadzie przed całym światem) i dorastał w pensjonacie. Film pokazuje szereg charakterystycznych zachowań związanych z zaburzeniem Raymonda (kreacja nagrodzona Oscarem), a także wyjątkowych zdolności takich jak niesamowita pamięć. Bardzo ciekawy film, który trzeba obejrzeć koniecznie, jeśli jeszcze się tego nie zrobiło.

Dziewczyna z szafy

Jedyny polski film w tym zestawieniu. ,,Dziewczyna z szafy” to przede wszystkim świetna rola Wojciecha Mecwaldowskiego w roli dorosłego mężczyzny z autyzmem. Studium tej postaci to wg mnie główny walor filmu plus interesująca relacja między nim, a bratem, który opiekuje się Tomkiem granym przez Mecwaldowskiego. Generalnie, film opowiada o kontaktach autystycznego mężczyzny z sąsiadką, cierpiącą na depresję. Przyznam, że ten wątek mnie nie porwał, podobnie zresztą jak finał fabuły, ale mimo to, zdecydowanie jest to pozycja warta uwagi.

Gra tajemnic

Film z gwiazdorską obsadą (Benedict Cumberbatch, Keira Knightley), który przybliża nam postać Alana Turinga, brytyjskiego matematyka, który stworzył maszynę, pozwalającą na zautomatyzowane odczytywane kodu używanego przez Niemców podczas II WŚ – Enigmy. Trochę wahałem się czy na pewno umieszczać ten film w zestawieniu, ponieważ ewidentne zaburzenia w osobowości Turinga (nieznajomość sarkazmu, problemy w kontaktach towarzyskich) i genialny umysł ścisły nie są tu eksponowane, nie odgrywają zbyt dużej roli w opowiadanej historii (dla twórców istotniejszy był wątek orientacji seksualnej Turinga). Ostatecznie, uznałem, że jednak nie mogło zabraknąć tu ,,Gry tajemnic”, choćby ze względu na kilka scen, np. gdy Turing bierze wszystko dosłownie podczas rozmowy o pracę.

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.