Filmy sensacyjne i thrillery z prawnikami w roli głównej to bardzo ciekawa propozycja, jeśli idzie o dobry film na wieczór. Ten wycinek rzeczywistości, z emocjonującymi występami na sali sądowej i zakulisowymi rozgrywkami, zawsze wydawał mi się intrygujący i na szczęście jest sporo filmów, które świetnie to pokazują. Zachęcam do przejrzenia subiektywnego rankingu TOP7 najlepsze filmy prawnicze – czyli filmy o prawnikach, sędziach i sporach z prawem, adwokatach, co zrobił notariusz, pościgach i, przede wszystkim, pytaniem czy oskarżony zrobił to czy nie.
Czas Zabijania
,,Czas Zabijania” (A Time to Kill) to jeden z ciekawszych tytułów w historii, jeśli chodzi o filmy z prawnikami, rozprawami sądowymi itp. Osią wydarzeń jest tu proces Carla Lee, czarnoskórego mężczyzny, który zabił dwóch ludzi, odpowiadających za gwałt na jego nastoletniej córce. Czy takie morderstwo może być usprawiedliwione? Sprawę dodatkowo komplikuje dodatkowo bardzo żywy wówczas czynnik rasizmu, silnie obecny na Południu Stanów. Adwokat Jake Tyler Brigance (Matthew McConaughey), który decyduje się bronić Hailey’a (w tej roli genialny Samuel L. Jackson) z wielu powodów nie będzie miał łatwej przeprawy, a wyzwanie, którego się podjął zaważy na całym życiu jego oraz jego rodziny. Must see ?
Lęk pierwotny
Są takie filmy, w których czyjaś kreacja zostaje w pamięci już na zawsze. Dla mnie jednym z takich filmów oraz ról jest postać Aarona Stamplera granego przez Edwarda Nortona. Oczywiście Richard Gere także jest OK, ale każdy, kto obejrzy ten film szybko zrozumie, że to na osobie nieśmiałego, wręcz opóźnionego chłopaka oskarżonego o morderstwo biskupa opiera się cały ciężar oraz walor filmu. ,,Lęk pierwotny” to absolutny klasyk, który powinien mieć zaliczony każdy fan prawniczych rozkminek oraz zwrotów akcji, dziejących się na sali sądowej. Uwaga – mimo iż go wklejam, radzę darować sobie zwiastun, ponieważ jest zrealizowany w starym hollywoodzkim stylu, gdzie trailer zdradza prawie całą fabułę.
Prawnik z Lincolna
Czy Matthew McConaughey musi grać we wszystkich dobrych filmach prawniczych? Chyba nie, ale trzeba przyznać, że występuje przynajmniej w kilku z nich ? ,,The Lincoln Lawyer” to propozycja spokojnie kwalifikująca się do miana świetnego thrillera. Przed jakimi dylematami musi stawać dobry adwokat? Co jeśli przyłapiemy klienta na kłamstwie, a sprawy zawodowe zaczynają niebezpiecznie dotykać naszego bezpieczeństwa i rodziny? Z takimi problemami musi zmierzyć się główny bohater tego filmu Mick Haller grany przez wspomnianego McConaughey’a. Film jest adaptacją bardzo dobrej książki, więc być może w tym należy szukać przyczyn powodzenia tej produkcji. Dużo akcji, napięcia i aktorzy, których nie sposób nie cenić, dlatego gorąco polecam!
Amistad
,,Amistad” to barwne kino historyczne. Poznajemy w niej losy grupy czarnoskórych niewolników, którzy trafiają pod sąd po wznieceniu buntu na statku. Film, jak nietrudno się domyślić, podejmuje wiele kwestii etycznych – jak tu bowiem mówić o prawie i sądzeniu przez sąd ludzi, dla których jesteś niewolnikiem? W ,,Amistad” nie jest typowym filmem prawniczym, gdzie wszystko kręci się wokół kruczków prawnych, zdecydowanie jest to kino bardziej emocjonalne, ale jest warte obejrzenia już ze względu na samą obsadę z najwyższej półki oraz sznyt Spielberga ze starych czasów, kiedy reżyserował dobre filmy.
12 gniewnych ludzi
Nie możemy zapomnieć o legendarnym filmie ,,12 gniewnych ludzi„, w którym to ława przysięgłych musi rozstrzygnąć o losie imigranta, który rzekomo dopuścił się morderstwa na swoim ojcu. Sprawa wydaje się być przesądzona i wydanie wyroki stanowi tylko kwestię czasu, jednak jeden z przysięgłych ma wątpliwości odnośnie winy oskarżonego. Wyrok musi zapaść jednomyślnie. Pada pytanie czy jedenastu ławnikom uda się przekonać jednego o winie oskarżonego? Film jest genialny, nie można obok niego przejść obojętnie, podziwiamy w nim gwiazdorską obsadę i trzyma nas w napięciu do końca. Pozycja obowiązkowa!
Kramer vs. Kramer
Nie jest on typowym filmem prawniczym, co czyni go równie interesującym, co wszystkie pozostałe. Jest to wzruszająca opowieść z prawem w tle. Historia przedstawia z pozoru szczęśliwą rodzinę, która nagle się rozpada. Joanna Kramer (Meryl Streep) odchodzi od męża Teda Kramera (Dustin Hoffman) i porzuca siedmioletniego syna. Ted uczy się, jak być dobrym ojcem, tak aby pogodzić sytuację zawodową z nową rzeczywistością. Kiedy widz zaczyna wierzyć, że mu się uda, powraca Joanna i próbuje odzyskać syna. Rozpoczyna się proces, w którym żadne z rodziców nie zamierza poddać się bez walki. Obsypany nagrodami, przejmujący i trzymający w napięciu film, który koniecznie należy obejrzeć.
Słaby punkt
Nazwiska, jakie pojawiają się w filmie sugerują, że rozpoczyna się wspaniałe widowisko. Ted Crawford (Anthony Hopkins) dowiaduje się o romansie swojej żony i w jego głowie pojawia się plan na morderstwo doskonałe. Z zimną krwią strzela do żony i spokojnie czeka na przyjazd policji. Crawford przyznaje się do winy i zostaje postawiony w stan oskarżenia. Dla Willy’ego Beachuma (Ryan Gosling), asystenta prokuratora, sprawa o morderstwo jest kolejną szybką sprawą, którą bezrefleksyjnie zmierza odhaczyć. Jednak nie docenia genialnego umysłu zabójcy, z którym ma do czynienia. Rozpoczyna się pogoń i walka z czasem, czyli wszystko to, co widz lubi najbardziej!