Obcy 5 – Alien 5 – zapowiedź, co wiemy do tej pory!

alien 5

,,Obcy” to niewątpliwie jedna z najbardziej rozpoznawalnych i kultowych serii w filmowym uniwersum. Ostatnio coraz więcej mówi się o zapowiadanej piątej części. Autorem projektu jest Neill Blomkamp, twórca m.in. ,,Dystryktu 9” ora ,,Elizjum” czyli całkiem ciekawych filmów SF. Fani ,,Obcego” już zacierają ręce, dlatego warto podsumować, co już wiemy na temat tej nowej produkcji.

Pierwsza część ,,Obcego” spod ręki Ridley’a Scotta oraz sequel wyreżyserowany przez Jamesa Camerona to absolutne hity i klasyczne pozycje w bibliotece każdego miłośnika horrorów i kina fantastycznego. Z kolei ,,Obcy 3” Davida Finchera do dziś budzi mieszane uczucia, przede wszystkim z powodu uśmiercenia postaci znanych z drugiej części oraz niespójnej historii, co wynika z licznych zmian w scenariuszu. Nie mniej, trzeba przyznać, że film ten przynajmniej spróbował być ,,jakiś”, natomiast 4 część czyli ,,Obcy: Przebudzenie” to już kicha maksymalna i aż dziw, że Sigourney Weaver wzięła w tym udział. Cóż, ,,pecunia non olet” jak to mawiali w czasach Spartacusa. W każdym razie, wracając do intrygującej 5-tki (film jeszcze nie ma żadnego oficjalnego tytułu), przedstawię Wam kilka ciekawych, potwierdzonych już na 100% informacji.

#1 5-ta część zignoruje 3 i 4

Podczas konwentu Comic-Con w San Diego, James Cameron powiedział, że uśmiercenie Newt oraz Hicksa w 3. części było wielkim błędem. Neill Blomkamp widocznie myśli podobnie, ponieważ jego film zignoruje kontynuacje nr 3 i 4, co znaczy, że przedstawi nam zupełnie nową historię po wydarzeniach znanych z ,,Obcy 2: Decydujące starcie”. Osobiście, uważam, że jest to świetny pomysł i najlepiej po prostu zapomnieć o syfie zaserwowanym nam szczególnie w ,,Obcy 4: Przebudzenie”, a relacje między Newt, Hicksem i Ripley można pociągnąć na bardzo wiele ciekawych sposobów, dlatego cieszę się, że przyjdzie nam to zobaczyć. A skoro już jesteśmy przy Ripley…
#2 W filmie na 100% wystąpi Sigourney Weaver

Wyobrażacie sobie ,,Obcego” bez Ellen Ripley? Ja nie. To postać jedyna w swoim rodzaju: zaradna, inteligentna, brawurowa. Bohaterka grana przez Sigourney Weaver pokazała co znaczy być silną kobietą i jednocześnie zachować pociągający urok. W wielu filmach silono się na stworzenie efektownej żeńskiej postaci, ale żadna nie zapada w pamiętać tak jak Ellen Ripley. Oczywiście, wiele w tym zasługi scenarzystów oraz reżyserów, zwłaszcza Jamesa Camerona, który ma ten niezwykły dar, że potrafi stworzyć sequele, które często są jeszcze lepsze niż pierwowzory, a to w kinie jest bardzo rzadkie. Chodzi tu oczywiście o ,,Obcego 2” i ,,Terminatora 2”. W każdym razie, obecność Sigourney w nadchodzącej odsłonie ,,Obcego” to podstawowa informacja, po której można odetchnąć z ulgą i trzymać kciuki dalej.

#3 Powstały już pierwsze concept-arty do Obcego 5

W zasadzie można powiedzieć, że od szkiców wszystko się zaczęło. Trudno jednoznacznie powiedzieć jak to się potoczyło i kto z kim, w którym momencie nawiązał kontakt, ale Neill Blomkamp zaczął wypuszczać w mediach społecznościowych prace związane z ,,Obcym”, co spotkało się z pozytywnym odzewem i postulatami podjęcia się przez niego realizacji filmu, który odtworzyłby klimat znany z ,,Alien” oraz ,,Aliens”. Jeśli chodzi o prezentowane szkice, ciężko powiedzieć na ile ilustrują one planowaną fabułę czy sceny z przyszłego filmu, np. zwróćcie uwagę na dziwny skafander, w którym znajduje się Ripley. Tak czy siak, wiadomo, że film posiada już scenariusz, jest tylko jeszcze pewien szkopuł, mianowicie…

#4 Produkcja ,,Obcego 5” wystartuje po zamknięciu trylogii ,,Prometeusza”

Ridley Scott finiszuje prace nad 2-gą częścią Prometeusza. Sęk w tym, że najprawdopodobniej będzie też trzecia odsłona tego tytułu i ona ma wprost nawiązywać do historii pokazanej w ,,Obcy: 8 pasażer Nostromo”. Ten fakt wstrzymuje Blomkampa przed ruszeniem z projektem pełną parą. W praktyce oznacza to tez, że premiera nowej odsłony ,,Obcego”, niestety, wydaje się odległa i niepewna, i najczęściej wymienia się tu rok 2019 lub nawet 2020. Pozostaje więc czekać, ale patrząc na klimat oraz rozwiązania w jakie celuje młody reżyser z RPA czyli Blomkamp, sądzę, że długi czas oczekiwania zwróci się nam z nawiązką.

Zapraszam też do przeczytania: Stranger Things recenzja <- świetny serial SF, który posiada wiele nawiązań do serii ,,Obcy”!

Facebook Comments Box

One thought on “Obcy 5 – Alien 5 – zapowiedź, co wiemy do tej pory!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.